piątek, 5 kwietnia 2013

Kapiel psów

Kąpiel:
Od tego jak często kąpiemy psa zależy od rodzaju jego szaty, na pewno psy z długą sierścią powinny być kąpane częściej, niż psy krótkowłose. Musimy pamiętać, że do kąpieli psa musimy używać tylko i wyłącznie kosmetyków przeznaczonych tylko dla zwierząt, ponieważ psia skóra ma całkiem inną fizjologię od skóry człowieka i nie toleruje kosmetyków stosowanych przez ludzi. Naszym błędem jest stosowanie np. szamponu czy oliwki dla niemowląt.
Na polskim rynku jest bardzo szeroki asortyment szamponów dla psów, zarówno krajowych, jak i importowanych. Niektóre są bardzo drogie, zwłaszcza te renomowanych firm zagranicznych, ale z kolei są to ekonomiczne w użyciu koncentraty starczające nam na bardzo długo i po pewnym czasie dojdziemy do wniosku, że wydatek rzędu 30-40 zł i tak nam się opłacił.
Najlepszy szampon dla psów, oprócz delikatnych detergentów myjących powinien mieć w swoim składzie jeszcze pielęgnujące składniki. Do wyboru mamy szampony z zawartością różnych olejków, np.: migdałowego, kokosowego, z drzewa herbacianego, jojoba, z orzechów nerkowca, z dodatkiem protein, witamin, D-panthenolu, ziół, gliceryny, wyciągów owocowych itd... Inne szampony są przeznaczone dla kotów, albo jeszcze delikatniejsze z myślą o szczeniakach. Kilka firm opracowało specjalne szampony dla psów szorstkowłosych, które nie zmiękczają sierści, natomiast podkreślają naturalną twardość włosa. Oprócz szamponów delikatnych warto zwrócić uwagę na te o działaniu leczniczym, np.: przeciwłupieżowe (z dziegciem i biosiarką, rumiankowe) oraz bakterio i grzybobójcze (z dodatkiem jodoforów) do okresowej profilaktyki bakteryjnych i grzybiczych schorzeń skóry, choć często stosowane są też przy uczuleniu na pchły, zapaleniu łojotokowym skóry i świądzie.

W utrzymaniu dobrego stanu włosa może pomóc nam odżywka, lanolina i olejek (oczywiście wszystko dla psów). Na polskich rynkach jest niewiele jest artykułów rodzimej produkcji z tej serii, większość jest zagraniczna. Jednak warto się w nie zaopatrzyć.
Stosowanie odżywek powoduje, że włos staje się bardziej gładki i "śliski". Zwykle stosuje się ją w formie roztworu wodnego, chociaż w miejscach, gdzie szata jest najgęstsza lub narażona na kołtuny, można ją stosować bezpośrednio. Kiedy odżywkę połączy się z lanoliną (naturalnym tłuszczem) działa zbawiennie zarówno na sierść jak i na skórę psa, która podczas kąpieli zwykle traci swą naturalną warstwę ochronną. Powoduje to, że sierść staje się pięknie lśniąca, pożądany zwłaszcza u ras krótkowłosych.
Długowłose yorki i maltańczyki po kąpieli płuczemy w roztworze odżywki ze specjalną oliwką, która regularnie stosowana zapobiega kołtunieniu włosa, eliminuje jego powiewanie oraz suchość skóry.  Z natłuszczania sierści lanoliną i oliwką rezygnujemy przeprowadzając kąpiel poprzedzającą wystawę - wtedy ograniczamy się do użycia odpowiedniej odżywki.
Jeżeli mamy w wyposażeniu dobre i odpowiednio dostosowane do typu sierści czworonoga kosmetyki, możemy go wtedy kąpać go często, choćby nawet co 5-7 dni (nawet tak często kąpie się yorki, maltańczyki, lhasa apso, shih-tzu i inne małe rasy długowłose). Przed kąpielą przygotujmy sobie roztwór kosmetyków i ręczniki do osuszenia psa. Aby zaoszczędzić naszemu pupilowi ślizgania się w wannie, możemy wyłożyć ją matą antypoślizgową. Kąpiel powinna przebiegać dwufazowo; podczas pierwszej kąpieli wstępnej zmywa się piasek, tłuszcz, brud i kurz a podczas drugiej kąpieli, połączonej z masażem, sierść jest głęboko oczyszczona i pielęgnowana. Dostosujmy technikę masowania skóry do typu włosa, czyli nie "kołtunimy" długowłosych ras, ale je głaszczemy z góry w dół. Kiedy spłukujemy szampon, musimy pamiętać aby nie zalać mu nosa (może się wówczas zrazić do następnej kąpieli). Pozostaje jeszcze nałożenie roztworu odżywki, w zależności od potrzeb i spłukanie jej. Po osuszeniu sierści ręcznikiem można ją wysuszyć suszarką, modelując jednocześnie włos szczotką drucianą.
Kiedy skończymy kąpiel, pamiętajmy aby nagrodzić psa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz