czwartek, 25 kwietnia 2013

Pokarm- Border collie


                                  Gotowa karma

Obecnie, mamy na rynku bardzo bogatą ofertę gotowanych karm dla psów.Jest w czym wybierać,kierując się zarówno ceną, jak i marką produktu, a także biorąc pod uwagę wiek psa,jego aktywność ruchową,stan zdrowia,upodobania smakowe itp.Jeśli zdecydujemy się na gotową karmę, musimy uwzględnić wszystkie czynniki, które będą najlepiej spełniały kryteria w życiu naszego ulubieńca.

                                                   Pokarm z puszki

Jest to tzw. pokarm wilgotny, dostępny w różnych rodzajach smaków,w różnej wielkości puszkach i w różnych cenach ; dla szczeniąt, młodych, dorosłych i starych psów ; dla suk ciężarnych i w okresie karmienia,również dla psów specjalnych dietach.Składa się on z przetworzonych składników mięsnych z dodatków warzyw,zbóż,witamin i substancji mineralnych.
Niewątpliwą zaletą tej karmy jest łatwość i szybkość podania posiłku,a także odpowiednie zbilansowane niezbędne składników żywieniowych. Ma ona również dużą zawartość wody,dlatego pies nie ma po niej zbyt dużego pragnienia.

                       
                                                Sucha karma

Również sucha karma zawiera wszystkie niezbędne substancje odżywcze, których potrzebuje pies w okresie wieku i dyspozycji fizycznej.Przed podaniem do jedzenia należy ją jednak namoczyć lub dawać psu więcej i częściej wodę do picia.Większość psów dobrze toleruje ten rodzaj karmy, lecz nie należy przesadzać z jego ilością. Sucha karma, podawana przez dłuższy czas jako wyłącznie jedzenie,może spowodować u naszego czworonoga zatwardzenie,a także odwodnienie organizmu.Jej zaletą jest to,że dobrze sprawdza się podczas dłuższych podróży i urlopów.


                                                    Kuchnia domowa

Przygotowany w domu posiłek może sprawić dużą frajdę i kucharzowi oraz konsumentowi.Przedtem lepiej zasięgnąć porady weterynarza.Właściwe skomponowanie składników odżywczych do naszego psiaka nie jest bowiem łatwą sprawą.Nasz zestaw składników nie zawsze może wyjść mu na zdrowie.Świeże jedzenie,jako urozmaicenie codziennej diety,jest polecane.Mięso wołowe możemy podawać psu na surowo, inne rodzaje mięs starannie gotujemy (ryby trzeba pozbawić ości).

                           
                                               Właściwe karmienie
Do czasu kiedy nasz border ukończy rok, powinien dostawać jedzenie 2-3 razy dziennie.Potem karmimy go raz dziennie - zawsze o tej samej porze,ponieważ jego organizm ustala sobie określony rytm biologiczny.Możemy też  rozłożyć posiłek na dwie raty, ale bez zwiększania ilości. Bezpośrednio po posiłku, pies powinien odpocząć ok. 1 h. Na skutek intensywnego ruchu nie doprowadzić do niebezpiecznego, zagrażającego życiu skrętu jelit.Ważna jest regularna kontrola wagi ciała.

                                      Uwaga!
Niebezpieczne posiłki:
surowe mięso wieprzowe (ryzyko wystąpienia choroby Aujeszky).
gotowane kości 
kości z drobiu
czekolada (niestrawna)

                                     Ważne
Kości do obgryzania, biszkopty i inne smakołyki bardzo dobrze sprawdzają się w roli nagród i motywują do dalszych treningów.Pamiętajmy ,że są to dodatkowe kalorie.Dlatego musimy te dodatki doliczyć jako do dziennej racji pokarmu.

Border o idealnej wadze (psy więcej niż 18 kg,suki 16 kg) nie ma tłuszczu pod skórą i powinniśmy przy głaskaniu wyczuwać jego żebra.Ważymy naszego psa raz w miesiącu, Zredukujmy lub zwiększmy codzienną ilość pokarmu zależnie od jego wagi.

5 komentarzy:

 1. Świetny blog :)) bardzo miło sie go czyta !:)
  Czekam z niecierpliwością na kolejne notki i zapraszam do obserwowania naszego bloga ;*

  Ps.Zachęcamy do wykonywania makijaży z naszego bloga i wysyłania nam zdjęć, które my bedziemy publikować na naszym blogu i promować wasze strony :))
  http://make-up-prima-sort.blogspot.com/

  Pozdrawiamy <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na nasz nowy blog :) http://jessie-diana.blogspot.com/

   Usuń
 2. świetny blog :) + obserwujemy? ja już :) zapraszam do mnie http://werkk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na nasz nowy blog :) http://jessie-diana.blogspot.com/

   Usuń
 3. Fajny blog :)
  http://golden-luna.blogspot.com/ zapraszamy

  Pozdrawiamy Ola&Luna

  OdpowiedzUsuń